Bir MyBB tabanlı sitede olması gerekenler!

[Resim: attachment.php?aid=33]
Yıllarca MyBB forum tabanı (script) kullanan biri olarak iyi kötü tecrübelerimi anlatma gereği duyuyorum çünkü yaşadıklarımı sizinde yaşamanızı istemem. Forum tabanı olarak şahsi görüşüm Xenforo’dur (daha önce en iyisi dediğim beni takip edenler bilir ki WoltLab Burning Board(wbb)'du). Kullanımı kolay ve ekibin müdehalesi hızlı ve gelişme olarakta iyi gidiyor. Hani şimdi vBulletin kötü mü diyen olacaktır ki asla kötü demem özellikle 3.8.4 - 3.8.7 arasını çok beğeniyorum ve hala da öyledir ama xenforo ücretliler arasında -şahsi görüşüm- iyi olduğudur. Şu an her 3/5 forum sitesi xenforo’dan oluşmaktadır.

Ancak ücretli forum tabanlarının günümüz Türkiyesi şartlarında lisans ve destek hizmetleri fiyatları, neredeyse asgari ücrete kadar tekamül ettiğinden, Türkiye’de ister istemez forum sitesi oluşturacak arkadaşlarımız; phpBB, SMF, MyBB,… gibi forum tabanlarına yönlendiriyor. Tabi bu 3 forum tabanını özellikle yazdım, ücretsizler arasında en çok tercih edilenler bunlardır. Özellikle bunlar arasında en çok tercih edilende MyBB ve SMF di.

Yakın zamanda MyBB’nin kullanıcı kitlesinin azaldığını görüyorum ve bu gerçekten beni üzüyor. MyBB’nin özellikle 1.6.13 e kadar hem kullanıcısı hem de geliştirişi fazla iken, MyBB Ekibinin; 1.6.x ten sonra MyBB 2.0 sürümü gelecek diye açıklaması yapması ve 2012 den bu yana adı geçen sürümü yayınlaması hem geliştirici hem de kullanıcı kitlesini azalttı. Daha hala ben MyBB’nin php sürümü Hosting firmalarınca desteklense MyBB 1.6.13 sürümünü öneririm. Ama moral bozmayın yine de MyBB diğerlerine göre tasarımsal olarak kolay müdehale edeceğiniz ve rahat modifikasyon yapabileceğiniz seviyede.

Yukarıdaki ön bilgileri MyBB’yi yeni tanıyan arkadaşlara nereden nereye geldiğini özetleyip genel bilgileri anlatmaktı.

MyBB bir forum sitesi yapacaksanız öncelikle ilk tavsiyem kesinlikle çok fazla plugin(eklenti) kullanmamanızdan yanadır. Pluginler site özelleştirmelerinde çok fazla yarayışlı olsa da fazla plugin kullanımı sitede açık yaratacak, veritabanında çok gereksiz veri toplanacak ve forumun yavaş çalışmasına neden olacaktır.

Peki hangi pluginler kullanılmalı?
Google SEO plugin: Adındanda anlaşılacağı gibi SEO için gerekli olan plugindir.

MyBB Tags Plugini: Seo için yararlı olan bir diğer plugindir. Konu başlığını, etiketler böler ve etiketler üzerinde arama yaptırarak SEO yapısına katkıda bulunur

XThreads: MyBB arayüz yamasıdır. Plugin kullanmadan MyBB yapısını değişirsiniz.
Detay için: https://yodofoo.com.tr/showthread.php?tid=26
Modifikasyon forumu: https://yodofoo.com.tr/forumdisplay.php?fid=32

OUGC Pages: MyBB forumu için yeni sayfalar oluşturmanıza yarar. Bu plugin olmadan HTML ve php bilginizle sizlerde yapabilirsiniz. Burada uğraş vermemeniz için temanın body etiketleri arasını doldurmanıza yardımcı olacaktır.

Şimdilik diyeceklerim bunlar, sizlere faydalı olması dileğiyle...

Yazı Etiketleri

Yazarımız Hasan hakkında: 2009 da başladı web maceram, MyBB, Wordpress, Matematik, Bilgisayar Programcılığı, Adalet derken şimdide burada bir şeyler yapmaya çalışıyorum :)

Yazıya herhangi bir yorum yapılmadı

[-]
Hızlı Cevap
Güvenlik Kodu:
Lütfen, resmin üzerindeki harf ve rakamlardan oluşan Güvenlik Kodunu, aşağıdaki metin kutusuna giriniz.
Güvenlik Kodu:
(Büyük/Küçük harf duyarsız)

Yodofoo Parch Pack