Naruto/Naruto Shippuuden İncelemesi

[Resim: attachment.php?aid=112]

Anime/Manga dünyasıyla tanışmama ve Japon kültürüne merak sarmama neden olan seridir. Tam yılını hatırlamıyorum ama MTV denilen şu an yayın yapıp yapmadığım müzik kanalında rastlamıştım. Dikkatimi çeken ise bir çizgi film izliyorum ama bu çizgi film Türkçe dublajlı değil aksine orijinal dili olan Japonca ve Türkçe alt yazılı olması. İlk defa böyle bişeye rastlamıştım. İşte bu vesile ile Naruto nedir diye bu yola çıktım, anime denilen şeyi burada öğrendim. Bu animenin mangası olduğunu...

Neyse hikayemiz: 12 yıl önce, 9 kuyruklu canavar tilki olarak bilinen Kyuubi'nin, bir gece ansızın Konoha köyünü yok etmeye gelmesi ve Yondaime Hokagenin (Gizli Yaprak Köyünün -Konoha- 4. yöneticisi) bu canavar tilkiyi yenip bir çocuğa mühürlemesi ile başlar.

[Resim: attachment.php?aid=113]

Naruto bu köyün yani Konoha'nın bir sakinidir. Kendisi yaramaz, ele avuca sığmaz bir çocuktur. Ama aynı zamanda derslerine çok çalışan fakat beceriksizde bir Ninja Akademisi öğrencisidir. Kendisinin bu çalışkan yönünü kimse bilmez ama bu beceriksiz öğrencinin en büyük hayali Konoha köyünün tüm hokagelerini geçip -özellikle de köyün kahramanı Yondaime Hokage'yi geçip- Hokage olamaktır. Fakat bu çaylağın geçmesi gereken belli rütbeler vardır. Bu rütbeler:
1. Akademi öğrencisi
2. Genin
3. Chuunin
4. Jounin
5. Tokubetsu jounin
6. Kage
şeklinde küçükten büyüğe sıralanmaktadır.

Naruto bu silsilenin en altında bulunan "akademi öğrencisi"dir ve akademide ninja eğitimi almaktadır.

Akademi ise bir ninjanın başlaması gereken yerdir. Akademi öğrencileri her çeşit teorik ve pratik sınava tabi tutulurlar ve dövüş sanatları, teknikler, fiziksel uyum ve bir ninjanın yolu gibi temel bilgileri öğrenirler. Yaygın olarak kunai ve shuriken gibi ana silahların kullanımı öğretilir. Ayrıca temel ninja teknikleri öğretilir. Bunlar; Dönüşüm Tekniği, Vücut Yerdeğiştirme Tekniği, Eşleme Tekniği ve Kaçış Tekniği’ni kapsar. Bu eğitimi alan öğrenciler mezuniyet sınavına tabi olurlar. Mezun öğrencilere, üzerinde kendi köylerinin sembolünü taşıyan bir metal kalıp bulunan kumaş bant (alın koruyucusu) verilir ve öğrenciler "Genin" rütbesine terfi edilir.

[Resim: attachment.php?aid=114]

Naruto'nun Kage seviyesine -yöneticinin rütbesidir- ulaşmak için daha yolu çok uzundur. Kendisi de bu durumun farkındadır. Sıçraması için gerekli olan şey Genin olmak ve köyde verilen görevlere giderek tecrübe kazanmaktır. Fakat, Naruto sınıfının en beceriksiz öğrencisidir. En kolay tekniklerden (Jutsu) biri olan Bunshin no Jutsu'yu (İllüzyon klon tekniği) bile doğru bir şekilde yapamamaktadır. Şans o dur ki bu teknik mezuniyet sınavında uygulamasıdır. Bu tekniği yapabilen mezun olacaktır. Dolayısıyla Naruto sınavı geçemez.

Mezuniyet sınavında başarılı olan öğrencilerin aileleri geldiğinde köşede bir ağaçta duran Naruto'ya kinle bakıp geçemediği içinse neredeyse bir yerlerine kına yakacak şekilde gülüp Naruto'yu aşağılamaktadırlar. Hatta sevinenler ve o çocuğa canavar diyenlerde cabası. Naruto ise bu yüzden köy halkına sitemkardır. "Ben bunlara ne yaptımda beni sevmiyorlar, bu köyde istemiyorlar, benden neden nefret ediyorlar?" diye. Bu serzenişte haklıdır, çünkü Naruto bir yetimdir. 13 yıl önce Kyuubi köye saldırdığında bu zavallının aileside bu baskında ölmüştür. En acısı bu çocuk doğduktan sonra savaşın en büyük yarasını almış ailesini kaybetmiştir.

Köylüler bunu bilmesine rağmen ondan nefret etmelerinin nedeni, o savaş sırasında köye zarar veren Kyuubi'nin Naruto'ya Yondaime Hokage tarafından mühürlenmesidir. Bu mühürlenme sırasında Yondaime Kyuubi tarafından ölmüştür. Ama burada Yondaime bu çocuğa Kyuubi'yi mühürlerken Naruto'yu savaşın kahramanı olarak anılmasını istemesidir. Fakat Kyuubi o kadar çok insan öldürmüştür ki insanlar Naruto'ya bakarken Kyuubiyi görmekte ve ona olan nefretlerini Naruto'ya yönlendirilmesidir.

İşte Naruto böyle handikaplı bir durumla mücadeleye başlar.

Masashi Kishimoto tarafından yazılan bu manga serisinin başlangıcı bu şekildedir. Tabi size anlattığım bu kısım giriş bölümüdür. Anime serisi manganın ilk kısmını anlatırken "Naruto" ikinci kısmı anlatırken "Naruto Shippuuden" olarak devam etmiştir.

Naruto Shippuuden ismine aldanıp farklı şeyler mi anlatıyor gibi düşünmeyin burada serinin baş karakteri ve diğer karakterlere "power up" (güçlendirme) yapabilmek için "time up" (zaman atlaması) yapılmıştır.

Fakat Naruto serisinin -animeler için- en büyük sorunu ve biz takipçilerini deli eden durumu "Filler" -mangadan bağımsız doldurma bölüm- bölümlerin çok fazla olmasıdır. Örneğin 400 bölümse seri bunu yarısı doldurma olmasıdır. Benim gibi güncellerin, seri bitmeden önce -Boruto olarak devam serisi bulunmakta- en büyük şikayeti anime yapımcısından ya şu filler'ı salın bi bırakın biz normal Naruto'yu izleyelim diye isyanıydı ama yapmadılar. İtina ile yeni filler bölüm yayınladılar. Sizler bu seriyi izlerseniz diye tavsiyem filler bölümleri atlayarak seriye devam etmeniz. Daha iyi ve daha sade Naruto izleyeceksiniz.

İzlemenizi veya okumanızı(özellikle) tavsiye ederim. Anime ve Manga dünyasının sayılı eserlerindendir. Bunu takip etmeyen ben otakuyum diye hava atmasın Tongue

Yazı Etiketleri

.

Yazarımız Hasan hakkında: 2009 da başladı web maceram, MyBB, Wordpress, Matematik, Bilgisayar Programcılığı, Adalet derken şimdide burada bir şeyler yapmaya çalışıyorum :)

Yazıya herhangi bir yorum yapılmadı

Yodofoo Parch Pack