D. Gray-man İncelemesi

[Resim: attachment.php?aid=65]

Hatırlar mısınız veya denk geldiniz mi bilmiyorum, Animez adında anime yayını yapan bir kanal vardı. Naruto, Full Metal Alchemist gibi serilerileri yayınlıyorlardı ama hep aynı bölümleri dönderip aktarıp yayına devam ediyorlardı Big Grin Naruto 3-4.bölümleri arasında gidip gelir, full metal alchemist 4-7.bölümler arasında gidip geliyordu. Yine sıkıntıdan animezi açmış izlerken D.Gray-man’in tanıtım reklamını gördüm ve hemen gecenin 1’inde açtım bilgisayarımı “ya hakk!” dedim Big Grin

İlk bölümden başladım o gece 7 bölüme kadar izlemiştim. Hoşuma gidince mangasına başladım ama siz başlamayın diyede uyarımı şimdi yapayım. Mangakası haftalık çıkan bu seriyi “hastalığı”ndan ötürü ayda bire, sonra iki ayda bire; daha sonraları çıkar inşallah bu ay olmadı gelecek ay, ya en fazla 3 ay ya; durumuna düşen seri. Ben güncelim sinirlerim bozuluyor siz güncel olmayın. Konusu ve işlenişi bakımından harika bir seri.

[Resim: attachment.php?aid=66]

Seri 19. yüzyılda kurmaca bir dünyada geçiyor. Konu Eski ahite(Tevrata) dayandırılıyor. Nuh Peygamberin soyundan gelen ve insanüstü güçlere sahip Noah Ailesinin üyesi ve ailenin başı olan Kont, Akuma adında insanların iskeletlerinden oluşan silah yapmaktadır. Bunu sevdiklerini kaybeden insanlara, sevdiğin kişiyi geri getirme vaadiyle yapmaktadır. Ayini başlatan Kont, Yakınını kaybeden kişiye sevdiğini çağırmasını ister, gelen ruh ise kendisini çağıran kişiyi öldürerek onun “derisini” giyer ve lanetli bir silaha dönüşür. Burada çağrılan ruh acı çekmekte ve içinde bulunan silahta bu ızdıraptan güç alarak insanları öldürmektedir. İnsanların ölmesi Noah ailesi için vaadedilen gün için gereklidir. İnsan olmaması kıyameti getirmektedir ve Noahlar böylece Tanrıdan intikam alacaklardır. Tabi bunu engellemek ve Milenyum Kontu’nu yenmek için “Kara Emir” isimli bir örgüt kurulmuştur. Vatikan’a bağlı bu organizasyon büyük tufanda yok olan “Metal”in parçalarından olan Masumiyet’i kullanma yeteneğine sahip Ruh Kovucu (exorcist) denilen bir grup özel yetenekli insandan oluşmaktadır ve Milenyum Kontu ile mücadele ederken Masumiyeti kullanıp aynı zamanda Masumiyet’in (innocence) diğer parçalarını aramaktadır. “Masumiyet” kutsal kitaplarda “Nuh’un büyük taşkını” olarak geçen olay esnasında 109 parçaya bölünen ve parçaları dünyanın değişik bölgelerine dağılan gizemli ve çok güçlü bir materyaldir. Tanrı’nın havarileri olarak bilinen Ruh Kovucular, Masumiyetin taşıyıcısıdırlar ve Masumiyet onlara bazı özel güçler vermektedir.

Ruh Kovucular kendi aralarında “parazit tip” ve “parazit olmayan tip” (equipment type) olmak üzere ikiye ayrılırlar. Parazit tip Ruh Kovucularda, Masumiyet onların bedenlerine bir uzuv gibi bağımlıdır, Parazit olmayanlar, taşıyıcısı oldukları Masumiyetin işlenerek bir silaha dönüştürülmesi sayesinde Masumiyetin gücüne hükmedebilirler.

Şu ana kadar konuyu anlattım gelelim hikayeye:
15 yaşındaki bir Ruh Kovucu olan Allen Walker’ın Kara Emir’e katılması ile hikayemiz başlar. Allen çocukken yetim kalmış ve daha sonra onu evlatlık edinip büyüten üvey babası Mana ölünce, Milenyum Kontu ile tanışır ve Kont ona babasını geri getirebileceğini söyler, Küçük Allen bunu kabul eder ve ayin başlar, Allen babasını çağırır, Babası kendisini Akuma yapan Allen’i lanetler ve tam Allen’in vücudunu ele geçirecekken Allen’in lanetlenen eli babasının Akuma bedenini yok eder. Kara Emir’in generallerinden biri olan Cross Marian bu çocuğu bulur ve yetiştirir. Aslında Allen Parazit tip Ruh Kovuculardan biridir ve Masumiyet içeren kolu değişerek bir silaha dönüşebilmektedir. Sol gözü lanetli olan Allen, sol gözü ile insan kılığına girerek saklanabilen Akumaları tespit edebilmektedir.

Allen’in General Cross’un tavsiye mektubu ike Kara Emire katılması ve sonrasında Kara Emir’deki takım arkadaşları Yu Kanda, Lenalee, Lavi, Miranda Lotto, Arystar Krory ve daha birçok kahraman ile hikayeleri; sonlara doğru gittikçe artan bir heyecanla sizi oldukça şaşırtacak ve keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak bir animedir.

Yazı Etiketleri

[etiket]D.Gray-man[/etiket], [etiket]D.Gray-man Anime[/etiket], [etiket]D.Gray-man Manga[/etiket], [etiket]D.Gray-man Manga[/etiket], [etiket]D.Gray-man Anime İncelemesi[/etiket], [etiket]D.Gray-man Manga İncelenmesi[/etiket], [etiket]Allen Walker[/etiket], [etiket]Cross Marian[/etiket], [etiket]Exorcist[/etiket], [etiket]Akuma[/etiket]

Yazarımız Hasan hakkında: 2009 da başladı web maceram, MyBB, Wordpress, Matematik, Bilgisayar Programcılığı, Adalet derken şimdide burada bir şeyler yapmaya çalışıyorum :)

Yazıya herhangi bir yorum yapılmadı

[-]
Hızlı Cevap
Güvenlik Kodu:
Lütfen, resmin üzerindeki harf ve rakamlardan oluşan Güvenlik Kodunu, aşağıdaki metin kutusuna giriniz.
Güvenlik Kodu:
(Büyük/Küçük harf duyarsız)

Yodofoo Parch Pack